Liiton kaikissa jäsenyhdistyksissä on oma liikuntavastaava, joissain myös varaliikuntavastaava. Liikuntavastaavana voi yhdistyksessä toimia kuka tahansa yhdistyksen jäsen. Liikuntavastaavan tehtävään ei ole erityisiä vaatimuksia, riittää kun henkilö on kiinnostunut organisoimaan liikuntatoimintaa ja suostuu aktiiviseen vapaaehtoistoimintaan. Kerhoissa kerhonliikuttaja vastaa liikuntatoiminnasta.

Liikuntavastaavat

Etelä-Kymen Parkinson-yhdistys ry
Sirpa Tentke, p. 050 524 8050, sirpa.tentke@kym.net 

Etelä-Pohjanmaan Parkinson-yhdistys ry
Henna Ala-Risku, p. 050 373 4313, henna.ala-risku@hotmail.com

Joensuun Parkinson-yhdistys ry
Arto Heinonen, p. 050 057 2639, artopheinonen@gmail.com

Kainuun Parkinson-yhdistys ry
Rauno Seppänen, p. 040 571 1294,  era.urkuri@hotmail.com

Kanta-Hämeen Parkinson-Yhdistys ry
Eeva Rasinaho, p. 040 501 3645, eeva.rasinaho@gmail.com

Keski-Suomen Parkinson-yhdistys ry
Raimo Kiili,  p. 044 542 4082, ramekiili@gmail.com 

Kuopion Parkinson-yhdistys ry
Paavo Kauhanen, p. 040 758 6846,  pkauha@gmail.com 

Lapark - Lahden seudun Parkinson-yhdistys ry
Jouko Koskinen, p. 0500 699 135, j.koskinen59@gmail.com

Lappeenrannan Parkinson-yhdistys ry
Timo Kouvo, p. 040 088 9445,  timo.kouvo@gmail.com 

Mikkelin Parkinson-yhdistys ry
Heimo Hämäläinen, p. 040 716 8021,  heimo.hamalainen@surffi.fi 

Pohjois-Suomen Parkinson-yhdistys ry

Aaro Väyrynen, p. 044 597 0324, aaro.vayrynen@gmail.com

Porin Seudun Parkinson-Yhdistys ry
Kai Vainio, p. 045 128 4280,  kai.vainio52@gmail.com

Päijät-Hämeen parkinson-yhdistys ry
Matti Ahonen, p. 0400 761928, mattiahonen47@gmail.com

Rauman Seudun Parkinson ry
Mikko Oksanen, p. 044 040 8355, onerva.mikko@gmail.com

Suomen Dystonia-yhdistys ry
Johanne Rahikainen, p. 040 544 3766,  jorahis@gmail.com 

Tampereen Parkinson-yhdistys ry
Jukka Lehtonen, p. 040 324 3500, jukkajude@gmail.com

Turun Seudun Parkinson-yhdistys ry
Anne Karvonen, p. 040 368 0074, anne.karwonen@suomi24.fi

Uudenmaan Parkinson-yhdistys ry
Kristian Åberg, p. 040 746 0590, kristianaberg1@gmail.com 

Vaasan Parkinson-yhdistys ry
Jouko Karjala, p. 050 309 1777, kenis@netikka.fi 

Oiva-työikäistenkerho (Uusimaa)
Kaarina Malm, p.050 341 4266,  malmkaarina@gmail.com 

Turun Seudun Parkinson-nuoret, Oliviaryhmä, oliviaryhma@gmail.com 

Varaliikuntavastaava

Etelä-Pohjanmaan Parkinson-yhdistys ry, Pentti Rahikkala, p. 040 077 7001 
Joensuun Parkinson-yhdistys ry, Tuula Manninen, p. 045 231 4184
Keski-Suomen Parkinson-yhdistys ry, Raimo Kiili, p. 044 542 4082 
Kuopion Parkinson-yhdistys ry, Antero Miettinen, p. 0500 541 557
Pohjois-Suomen Parkinson-yhdistys ry, Tuula Skrokki, p. 040 504 3099 
Tampereen Parkinson-yhdistys ry, Seppo Lähteenmäki, p. 040 770 1548  
Vaasan Parkinson-yhdistys ry, Eero Kauppinen, p. 045 316 5999

(päivitetty 5/2019)

Kerhonliikuttajat 

Espoon Parkinson-kerho ry, Jorma Aho-Mantila,p. 045 606 6065 jorma.aho-mantila@saunalahti.fi

Itä-Helsingin Parkinson-kerho ry Pekka Tontti, p. 045 867 4004,  pekka.tontti@kolumbus.fi 

Joutsan seudun Parkinson-kerho, Pekka Kuitunen, p. 040 736 2065 kuitpek@netikka.fi

Lohjan Parkinson-kerho Heikki Böös, p. 041 438 8056, heikki.boos@gmail.com

Mäntän seudun Parkinson-kerho, Keijo Haapoja  p. 03 474 9277

Myyrmäen Parkinson-kerho, Riina Saali, p. 040 765 8810 riina.saali@hotmail.com

Oulun Parkinson kerho Simo Skrökki, p. 040 510 5675,  simo.skrokki@gmail.com 

Pohjois-Satakunnan Parkinson-kerho ry Raimo Mäki,  raimo.maki1951@luukku.com 

Porvoon seudun Parkinson-kerho,  Ritva Stråhlmann, p. 040 577 3657 ritva.strahlmann@gmail.com

Salon Parkinson-kerho ry Tuire Aaltonen, p. 040 753 0974,  tuireaaltonen@hotmail.com 

Tikkurilan Parkinson-kerho, Ari Kolehmainen, p. 0468808433 heikki.henrikki@elisanet.fi

Turun Seudun Parkinson-kerho ry Anneli Salonen, p. 0400 452 881,  anneli.liikunta@gmail.com 

Vaasan Parkinson-kerho ry Jouko Karjala, p. 050 309 1777,  kenis@netikka.fi 

Vieskan Parkinson-kerho Heikki Humaljoki, p. 0503437351 heikki.humaljoki@omanetti.fi

(päivitetty 4/2019)

Jaa artikkeli