Liiton kaikissa jäsenyhdistyksissä on oma liikuntavastaava, joissain myös varaliikuntavastaava. Liikuntavastaavana voi yhdistyksessä toimia kuka tahansa yhdistyksen jäsen. Liikuntavastaavan tehtävään ei ole erityisiä vaatimuksia, riittää kun henkilö on kiinnostunut organisoimaan liikuntatoimintaa ja suostuu aktiiviseen vapaaehtoistoimintaan. Kerhoissa kerhonliikuttaja vastaa liikuntatoiminnasta.

Liikuntavastaavat

Etelä-Kymen Parkinson-yhdistys ry
Sirpa Tentke, p. 050 524 8050, sirpa.tentke@kym.net 

Etelä-Pohjanmaan Parkinson-yhdistys ry
Henna Ala-Risku, p. 050 373 4313, henna.ala-risku@hotmail.com

Joensuun Parkinson-yhdistys ry
Seija-Liisa Neuvonen, p. 050 354 7268, neuvonen.seikku@elisanet.fi

Kainuun Parkinson-yhdistys ry
Rauno Seppänen, p. 040 571 1294,  era.urkuri@hotmail.com

Kanta-Hämeen Parkinson-Yhdistys ry
Eeva Rasinaho, p. 040 501 3645, eeva.rasinaho@gmail.com

Keski-Suomen Parkinson-yhdistys ry
Raimo Kiili,  p. 044 542 4082, ramekiili@gmail.com 

Kuopion Parkinson-yhdistys ry
Paavo Kauhanen, p. 040 758 6846,  pkauha@gmail.com 

Lapark - Lahden seudun Parkinson-yhdistys ry
Paula Anttila, p. 040 072 4626, paula.anttila@phnet.fi

Lappeenrannan Parkinson-yhdistys ry
Timo Kouvo, p. 040 088 9445,  timo.kouvo@gmail.com 

Mikkelin Parkinson-yhdistys ry
Heimo Hämäläinen, p. 040 716 8021,  heimo.hamalainen@surffi.fi 

Pohjois-Suomen Parkinson-yhdistys ry

Aaro Väyrynen, p. 044 597 0324, aaro.vayrynen@gmail.com

Porin Seudun Parkinson-Yhdistys ry
Kai Vainio, p. 045 128 4280,  kai.vainio52@gmail.com

Rauman Seudun Parkinson ry
Seikko Pajunen, p. 044 290 2062

Suomen Dystonia-yhdistys ry
Raija Valonen, p. 040 097 6248,  raija.valonen@gmail.com 

Tampereen Parkinson-yhdistys ry
Jukka Lehtonen, p. 040 324 3500, jukkajude@gmail.com

Turun Seudun Parkinson-yhdistys ry
Anne Karvonen, p. 040 368 0074, anne.karwonen@suomi24.fi

Uudenmaan Parkinson-yhdistys ry
Åberg Kristian, p. 040 746 0590, kristianaberg1@gmail.com 

Vaasan Parkinson-yhdistys ry
Jouko Karjala, p. 050 309 1777, kenis@netikka.fi 

Oiva-työikäistenkerho (Uusimaa)
Kaarina Malm, p.050 341 4266,  malmkaarina@gmail.com 

Turun Seudun Parkinson-nuoret, Oliviaryhmä, oliviaryhma@gmail.com 

Varaliikuntavastaava

Etelä-Pohjanmaan Parkinson-yhdistys ry
Kai Piirto, p. 040 5514630 
Joensuun Parkinson-yhdistys ry
Seppo Parkkinen, p. 045 181 1056
Keski-Suomen Parkinson-yhdistys ry
Matti Janhonen, p. 040 755 5335, ajajanhonen@gmail.com 
Kuopion Parkinson-yhdistys ry
Antero Miettinen, p. 0500 541 557,  antero.miettinen@gmail.com
Pohjois-Suomen Parkinson-yhdistys ry
Simo Skrokki, p. 040 584 1888  
Tampereen Parkinson-yhdistys ry
Erkki Töyssy, p. 040 702 9237,  e.toyssy@gmail.com    
Vaasan Parkinson-yhdistys ry
Raimo Kytömäki, p. 044 092 6692, remlky@gmail.com

Kerhonliikuttajat 

Tampereen Parkinson-kerho ry Jukka Lehtonen, p. 041 578 4495,  jukkajude@gmail.com 

Vaasan Parkinson-kerho ry Jouko Karjala, p. 050 309 1777,  kenis@netikka.fi 

Kangasalan seudun Parkinson-kerho Kari Onnela,  p. 041 506 2817,  kari.onnela@luukku.com 

Lohjan Parkinson-kerho Heikki Böös, p. 041 438 8056, heikki.boos@gmail.com

Joensuun Dystonia-kerho 

Salon Parkinson-kerho ry Tuire Aaltonen, p. 040 753 0974,  tuireaaltonen@hotmail.com 

Sastamalan seudun Parkinson- ja dystonia-kerho Marja-Liisa Jalo,p.  044 513 3597, tarja.kolu@kopteri.net

Pohjois-Satakunnan Parkinson-kerho ry Raimo Mäki,  raimo.maki1951@luukku.com 

Pieksämäen Parkinson-kerho ry Tuula Suomalainen, p. 040 760 6177, tellervo.suomalainen@gmail.com 

Itä-Helsingin Parkinson-kerho ry Ritva Helameri, p. 0500 952 265,  ritva.helameri@kolumbus.fi 

Oulun Parkinson kerho Simo Skrökki, p. 040 510 5675,  simo.skrokki@gmail.com 

Turun Seudun Parkinson-kerho ry Anneli Salonen, p. 0400 452 881,  anneli.liikunta@gmail.com 

(päivitetty 8/2018)

Jaa artikkeli