Yhdistys- ja kerhotoimintaa 22 yhdistyksessä ja 97 kerhossa

Parkinsonliiton vapaaehtoispohjalta toimivat yhdistykset ja kerhot eri puolilla Suomea tarjoavat monipuolisia osallistumis- ja harrastusmahdollisuuksia: arvokasta vertaistukea, monipuolista liikuntaa, tietoa ja neuvoja sairauteen ja elämänmuutoksiin liittyen, retkiä ja matkoja. Ovet yhdistyksiin ja kerhoihin ovat auki myös omaisille ja läheisille.

Näet Parkinsonliiton jäsenyhdistyksien ja niiden kerhojen sekä vertaistukiryhmien sijainnit kartalta täällä: Vertaistuki kartalla

Omaisten vertaistukiryhmien yhteystietoja löydät tästä vertaistukea omaisille

Seuraavassa luettelo Parkinsonliiton jäsenyhdistyksistä sekä niiden alueilla tapahtuvasta kerhotoiminnasta. Suomen Dystonia-yhdistys ja Suomen Huntington-yhdistys toimivat koko valtakunnan alueella. Parkinson-yhdistykset ovat pääosin järjestäytyneet alueellisesti. Yhdistyksen nimeä klikkaamalla löydät yhdistyksen sekä alueen kerhojen yhteystiedot. 

Suomen Dystonia-yhdistys, Finlands Dystoni-förening rf

Suomen Dystonia-yhdistys on dystoniaa sairastavien ja läheisten potilasjärjestö. Dystonia-yhdistyksellä on 19 Dystonia-vertaistukiryhmää ympäri Suomea.

Suomen Huntington-yhdistys ry

Suomen Huntington-yhdistys toimii Huntingtonin tautia sairastavien ja heidän läheistensä tukena koko maassa. 

Botnia Parkinsonförening rf

Botnia Parkinsonförening är en svenskspråkig förening för personer med Parkinsons sjukdom och deras anhöriga i svenska Österbotten.

Etelä-Kymen Parkinson-yhdistys ry

Etelä-Kymen toiminta-alueena on Hamina, Kotka, Miehikkälä, Pyhtää ja Virolahti

Etelä-Pohjanmaan Parkinson-yhdistys ry

Etelä-Pohjanmaan Parkinson-yhdistys kokoontuu Kurikassa. Lisäksi yhdistyksen alueella toimivat Järviseudun Parkinson-kerho, Lapuan ja Seinäjoen seudun Parkinson-kerhot. 

Seinäjoella toimii lisäksi Seinäjoen seudun työikäisten kerho SeSeParkkistiimi

Kainuun Parkinson-yhdistys ry

Kainuun Parkinson-yhdistys kokoontuu Kajaanissa. Lisäksi Kainuun alueella toimivat Kuhmon sekä Ylä-Kainuun Parkinson-kerho. 

Kanta-Hämeen Parkinson-yhdistys ry

Kanta-Hämeen Parkinson-yhdistys kokoontuu Hämeenlinnassa.

Keski-Suomen Parkinson-yhdistys ry

Keski-Suomen Parkinson-yhdistys kokoontuu Jyväskylässä. Keski-Suomen yhdistyksen alueella toimivat Joutsan seudun, Jyväskylän seudun, Viitaseudun sekä Ääneseudun Parkinson-kerhot.

Kuopion Parkinson-yhdistys ry

Kuopion Parkinson-yhdistys kokoontuu Kuopiossa. Yhdistyksen alueella toimivat Iisalmen, Kiurun, Kuopion, Nilsiän, Pieksämäen, Siilin seudun, Vieremän ja Varkauden seudun Parkinson-kerhot. Vertaistoimintaa järjestävät lisäksi Aivoverenkierron häiriön sairastaneille ja Parkinsonin tautia sairastaville Sisä-Savon Aivoparkki. 
Kuopiossa toimii lisäksi työikäisten Parkinson-kerho HelmiOskari.

LaPark Lahden seudun Parkinson-yhdistys ry 

Lahden seudun Parkinson-yhdistys on nimeltään LaPark.
Mottomme on LLLL eli liike, lääke, lepo ja lysti.
Tavoitteena on tuottaa Parkinsonin tautia ja dystoniaa sairastaville vertaistukea, tietoa ja toimintaa.
LaPark toimii jäsentensä huviksi ja hyödyksi sekä parantaa hyvinvointia yhdessä tekemällä, toista kuuntelemalla ja kokemuksia jakamalla.

Lappeenrannan Parkinson-yhdistys ry

Lappeenrannan Parkinson-yhdistys kokoontuu Lappeenrannassa. Lisäksi alueella toimii Imatran Parkinson-kerho. Etelä-Karjalan maakuntaan kuuluvan Parikkalan Parkinson-kerho kuitenkin kuuluu Kuopion Parkinson-yhdistykseen.

Mikkelin Parkinson-yhdistys ry

Mikkelin Parkinson-yhdistys kokoontuu Mikkelissä ja toimii Etelä-Savon ja Itä-Savon sairaanhoitopiirien alueella. Alueella toimivat Juvan, Kangasniemen, Mikkelin seudun sekä Savonlinnan seudun Parkinson-kerhot. Lisäksi alueella toimii Mäntyharjun neurokerho. 

Pohjois-Karjalan Parkinsonyhdistys ry  (ennen Joensuun Parkinson-yhdistys ry)

Pohjois-Karjalan Parkinsonyhdistyksen alueella toimivat Juuan seudun Parkinson-kerho, Keski-Karjalan Parkinson-kerho Kiteellä, Nurmeksen Parkinson-kerho ja Pogostan Parkit Ilomantsissa. 

Lisäksi Lieksassa kokoontuu Parkinsonin tautia ja dystoniaa sairastavien ja läheisten kerho.

Pohjois-Kymen Parkinson-yhdistys ry

Yhdistys toimii Kouvolan ja Iitin alueella.

Pohjois-Suomen Parkinson-yhdistys ry

Pohjois-Suomen Parkinson-yhdistys kokoontuu Oulussa. Alueella toimivat Itä-Lapin Parkinson-kerho Kemijärvellä,  Kemin, Kiimingin, Koillismaan Kokkolan seudun, Lestijoen seudun, Limingan, Nivalan, Oulun, Pudasjärven seudun, Pyhäjärven, Raahen alueen, Rantalakeuden, Rovaniemen sekä Vieskan Parkinson-kerhot.

Porin Seudun Parkinson-Yhdistys ry

Porin seudun Parkinson-yhdistys kokoontuu Porissa. Lisäksi alueella toimii Pohjois-Satakunnan Parkinson-kerho Kankaanpäässä. 

Päijät-Hämeen Parkinson-yhdistys ry

Päijät-Hämeen Parkinson-yhdistys kokoontuu Lahdessa. Lisäksi alueella toimii Heinolan Parkinson-kerho. 

Rauman seudun Parkinson-yhdistys ry

Rauman seudun Parkinson-yhdistys kokoontuu Raumalla.

Tampereen Parkinson-yhdistys ry

Tampereen Parkinson-yhdistys kokoontuu Tampereella. Lisäksi alueella toimivat Jämsän seudun, Mäntän seudun, Oriveden seudun, Riihimäen, Sastamalan seudun Parkinson- ja Dystonia-kerho sekä Valkeakosken seudun Parkinon-kerhot.

Turun seudun Parkinson-yhdistys ry

Turun seudun Parkinson-yhdistys kokoontuu Turussa. Lisäksi alueella toimivat Loimaan seudun Parkinson-kerho, Forssan seudun Parkinson kerho, Salon seudun Parkinson-kerho, Someron Parkinson-kerho, Turun seudun Parkinson-kerho sekä Uudenkaupungin seudun Parkinson-kerho.
Työikäisten Parkinsonin tautia sairastavien Olivia-ryhmä kokoontuu Turussa.

Uudenmaan Parkinson-yhdistys ry

Uudenmaan Parkinson-yhdistys kokoontuu Helsingissä. Lisäksi toimintaa järjestävät Uudenmaan alueella Espoon Parkinson-kerho, Hyvinkään Parkinson-kerho, Itä-Helsingin Parkinson-kerho, Länsi-Helsingin Parkinson-kerho, Keski-Uudenmaan Parkinson-kerho, Kirkkonummen seudun Parkinson-kerho, Lohjan Parkinson-kerho, Myyrmäen Parkinson-kerho, Tikkurilan Parkinson-kerho ja Porvoon seudun Parkinson-kerho. Tammisaaressa kokoontuva Västra Nylands Parkinsonklubb sekä Helsingissä kokoontuva Helsingforsnejdens Parkinsonklubb järjestävät ruotsinkielistä ohjelmaa. Työikäisten Parkinsonin tautia sairastavien Oiva-kerho kokoontuu Helsingissä. 

Vaasan seudun Parkinson-yhdistys ry

Vaasan Parkinson-yhdistys kokoontuu Vaasassa. Lisäksi toimintaa Vaasan seudun Parkinson-kerhossa.

 

Jaa artikkeli