kotisivut: www.upy.fi/

sähköposti:toimisto(at)upy.fi

Toimisto: Paciuksenkaari 8 B 18, 00270 Helsinki
p. 050 359 8886

Puheenjohtaja: Kaarina Malm
Varapuheenjohtaja: Martti Leppänen
Sihteeri: Maaria Hänninen

 

Kerhot:

Espoon Parkinson-kerho

Yhteyshenkilö: Juha Venho p. 050 2100
sähköposti: juha@venho.fi

Kerhoillat:               Joka kuukauden kolmas keskiviikko klo 16.15 - 18.
Vertaistukiryhmä:  Joka kuukauden ensimmäinen keskiviikko klo 16 - 18.
                                 Yhteyshenkilö Leena Tuohiniemi, p. 050 321 5378,
                                 leena.tuohiniemi@gmail.com
Omaisyhmä:           Joka kuukauden ensimmäinen keskiviikko klo 16 - 18.
                                 Yhteyshenkilö Matti Tähkälä, p. 050 520 526 3813,
                                 matti.tahkala@welho.com
Parkinsonjumppa: Joka keskiviikko klo 14.30 - 15.30.
                                Yhteyshenkilö Jorma Aho-Mantila, p. 045 606 6065,
                                 jorma.aho-mantila@saunalahti.fi  
Keilailu:                  Tiistaisin klo 11 - 12, Tapiolan Keilahalli.
                                 Yhteyshenkilö Kyösti Saarhelo, p. 040 528 5662,
                                 ksaarhelo@gmail.com
Pukka:                     Perjantaisin klo 19 - 21, Tähtiniityn koululla, Friisinkalliontie 4. 
                                 Yhteyshenkilö Arto Heino, p. 040 080 0382,
                                 arto.heino@elisanet.fi

Helsingforsnejdens svenska Parkinson-klubb

Kontaktpersoner: Christian Andersson, tel. 040 754 4362
e-post: christian.andersson@kolumbus.fi

Klubbmöten:Klubben samlas den andra tisdagen i månaden kl 14 - 16.30
mötesplats är Kinaborgs servicecentral, Tavastvägen 58-60 1 vån.

Hyvinkään Parkinson-kerho

Yhteyshenkilö: Hilkka Räisänen
sähköposti: hilkka.raisanen@hotmail.com

Kokoontuminen Järjestökeskus Onnensillassa, Siltakatu 6, kuukauden viimeisenä
keskiviikkona klo 15 - 18.
Kuntosalijumppaa perjantaisin klo 12 - 14  palvelutalo Lepovillassa, Torikatu 10.

Itä-Helsingin Parkinson-kerho

Yhteyshenkilö: Jarmo Savolainen, p. 040 501 7683
sähköposti: jarmo.ak.savolainen@outlook.com
Sihteeri: Tarja Fotiou, p. 050 403 5530
sähköposti: tarja.fotiou@gmail.com

Kokoontuminen kaksi kertaa kuukaudessa parillisten viikkojen perjantaisin klo 13 - 15
Mikaelin kirkolla, Kontula, Emännänpolku 1, 2 krs.
Sisäpelejä maanantaisin klo 13 - 15 Kampin liikuntakeskuksessa.
Malmin kerhontakkahuoneessa, Kunnantie 1, tapaamiset joka kuukauden
ensimmäisenä arki tiistaina klo 17 - 19.
Yhteyshenkilö Olavi Peltonen, p. 040 516 3247.

Keski-Uudenmaan Parkinson-kerho

Kotisivut: kuparkkis.yhdistysavain.fi
Yhteyshenkilö: Sampo Sulopuisto, p. 045 218 3755
sähköposti: sampo.sulopuisto@gmail.com
Sihteeri: Terhi Hero, p. 040 742 8328
sähköposti: terhi.hero@hotmail.com

Kerhotapaamiset, joka kk. 1. maanantai klo 17 - 19. Viertolan toimintakeskuksessa keravalla, Timontie 4.
Vertaisryhmät Viertola, Kerava klo 15.30 - 16.45, samoina maanantaina kuin kerhotapaamiset.

Kirkkonummen seudun Parkinson-kerho

Yhteyshenkilö: Rainer Heinonen, p. 040 057 0558
sähköposti: rainer.heinonen@saunalahti.fi
Sihteeri Terttu Lehtinen, p. 040 751 4604
sähköposti: thl@elisanet.fi

Salivoimistelu maanantaisin klo 11.30 - 12.30 Kirkkonummen uimahallin liikuntasali.
Katso myös: www.kirkkonummenseudunparkinsonkerho.fi

Koillis-Helsingin Parkinson-kerho

Kerho liittynyt Itä-Helsingin kerhoon

Lohjan Parkinson-kerho-Lojo Parkinson klubb

Yhteyshenkilö: Pekka Leppänen, p. 041 507 9604
sähköposti: pekka.leppanen2@gmail.com

Kerho kokoontuu Lounaskahvila Punakanelissa, joka kuukauden toisena 
torstaina klo 14 - 16.
Jumppaa tiistaisin klo 16 - 17 Lohjan Tennarissa.

Länsi-Helsingin Parkinson-kerho

Yhteyshenkilöt: Leena Piispa-Ottelin, p. 044 030 8017
sähköposti: piispa.leena@gmail.com

Kerho kokoontuu joka torstai klo 15.15 - 16.45, Munkkiniemen Palvelukeskus,
Laajalahdentie 30.

Myyrmäen Parkinson-kerho

Yhteyshenkilö: Martti Terrihauta
sähköposti: martti.terrihauta@pp.inet.fi

Säännölliset kokoukset joka kuukauden 1. keskiviikko klo 15 - 17
Myyringin toimintatuvalla 1, 3 krs.
Pukkaa pelataan maanantaisin klo 15 - 17 ja torstai klo 16 - 18,
Myyringin toimintatuvalla, Vaskivuorentie 10 B.

Oiva - työikäisten kerho

Yhteyshenkilö: Sari Kukkonen, p. 050 548 2732
sähköposti: sarikukk@gmail.com

Oiva on työikäisenä Parkinsonin tautiin sairastuneiden oma kerho.
Jäseniä sekä työelämässä olevia, että jo eläkkeelle jääneitä.

Porvoon seudun Parkinson-kerho/Borgånejdens Parkinson-klubb

Yhteyshenkilö: Ritva Stråhlmann, p. 040 577 3657
sähköposti: ritva.strahlmann@gmail.com

Sännölliset kokoukset joka kuukauden 3. maanantai klo 15 - 17,
Suomalainen seurakuntakoti, Lundinkatu 5, Porvoo.
Ryhmäliikunta keskiviikko klo 15.00 - 15.45 Porvoon uimahallissa.

Tikkurilan Parkinson-kerho

Yhteyshenkilö: Esa Koskelainen, p. 050 380 9760
sähköposti: esa.koskelainen@pp1.inet.fi

Kerhoilta on parillisilla viikoilla arki tiistaisin klo 16.30 - 19 Simonkylän
palvelutalossa ja sen päivätoimintatilassa, Simontie 5, 01350 Vantaa.

Västra Nylands Parkinsonklubben

Kontaktperson Bodil Siro, tel. 040 727 2310
e-post: bodil.siro@elisanet.fi

Vi träffäs månadens tredje tisdag mellan klockan 14 - 16 i seniora,
Prästängsgatan 14 i Ekenäs.

Jaa artikkeli